| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Workpro |
| Type | Drill Set |
| Battery Included | Yes |
| Voltage | 8 V |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | -- |
| Set Includes | Hand Tools |
| Power Source | Battery |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | -- |
| Auxiliary Handle | No |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Chuck Type | Keyless |
| Speed | 800 RPM |
| Charging Time | -- |
| Model | AB |
| Maximum Torque | -- |
| MPN | does not apply |
| Cable Length | -- |
| Motor Type | Brushless |
| Color | Gray |
| Features | Auxiliary Handle |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Length | 9.25" |
| Manufacturer Warranty | -- |
| Item Width | 7.08" |
| Item Height | 7.48" |
| Item Diameter | 9.25"L x 7.08"W x 7.48"H |
| California Prop 65 Warning | -- |
| Item Weight | 9.33 pounds |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WORKPRO 43PC Cordless Lithium-ion Drill Driver and Toolbox 2.0Ah Power Drill Set. Color: Gray, Condition: New. Listed at 63.99 USD. All-in-one solution for your daily needs, our tool kit for home includes all essential tools needed to tackle any home maintenance task, furniture assembly, picture hanging, general repairs...Weighing only 1.65 pounds, this hand drill driver is compact and lightweight for easy operation and portability. Non-slip rubberized handle ensures comfort grip. Despite its size, the powerful motor runs smoothly, providing continuous power for all your needs3/8" Key-less chuck accommodates a wide range of bits for drilling or screwing, enables easy bit changes by one hand. Adjust the speed of this electric drill with the press of variable speed control trigger, from 0 to 800 rpm for better controlThis toolkit has all essential tools needed to tackle any daily home tasks,and tools are crafted from CRV steel where needed,anti-corrosive treated, to ensure durability and lasting strength. Bi-material design provides enhanced comfort grip for extended useConvenient storage and portability with our stackable box,comprehensive variety of tools are stored in this durable, dirt-resistant plastic case with molded compartments that keep tools securely in place, with easy access and protectionMAKE SURE battery has some charge, ideally 50 to 60 percent, before putting it away. Due to Low voltage protection mechanism of lithium battery, to recharge the battery after it completely drains, you may need to wait for 4-5 minutes until your charge senses a battery and then it should begin to charge normally. If you have any questions, please feel free to contact our teamManufacturerHang Zhou Great Star Industrial Co.,LTDUPC820909605560Brand NameWORKPROItem Dimensions L x W x H9.25"L x 7.08"W x 7.48"HColorGrey WORKPRO 8V Cordless Drill Driver Set with Stackable Tool Box Has all essential tools needed to tackle any daily home tasks Convenient storage and portability with our WORKPRO stackable box 8V Lithium-ion drill driver with chargerVariable speed control triggerBrad Point & HSS Twist Drill BitAnti-corrosive treated, to ensure durability and lasting strengt10pcs commonly use CR-V magnetic driver bits with holder60mm magnetic extension bar for wider applicationsPrecision screwdrivers for small objectsAll have magnetic tips that attract screws tightly6" Adjustable wrench & Slip-joint pliers used for fixing plumbing issuesDurable pliers can help with twisting, bending, cutting wirePerfect weight/size fiber-glass HammerSmoothly retractable snap-off KnifeAdjustable groove-joint Pliers for fixing plumbing issues10' Tape measure with SAE & metric markingVersatile folding hex key for furnitures, electronicsStackable dirt-resistant plastic caseMolded compartments that keep tools securely in placeeIdeal for wide applications including hanging pictures, assembling furniture, tightening screws, and many other daily repairs at home On Oct 17, 2024 at 06:12:09 PDT, seller added the following information: