| Manufacturer Color | Wood |
|---|---|
| Brand | Workpro |
| Type | Clamp Work Bench |
| Material | Wood,Steel |
| Capacity | 2000 lbs |
| Model | 082099+082107 |
| Features | Assembly Required, Worktop |
| Color | Brown |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Width | 24.4" |
| Item Length | 51.6" |
| Item Height | 4.3" |
| Item Diameter | 51.6 x 24.4 x 4.3 inches |
| Item Weight | 80.7 pounds |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Hardware Type | Shelves |
| Pegboard Hole Size | 1/4 in |
| Placement Style | Counter & Tabletop |
| Merchandise Type | Electronics |
Check the listing for details. WORKPRO 48" Adjustable Workbench With 2PC 16"x32" Metal Pegboard Rubber Wood Top. Color: Brown, Condition: New. Listed at 220.99 USD. Durable Construction: The WORKPRO workbench features an FSC-certified solid wood rubber tabletop(1in thick) and a sustainable transparent coating for enhanced durability. ETL Certification Power Strip: The WORKPRO 48" workbench is equipped with an ETL - certified power strip, featuring 4 AC outlets and 2 USB-A ports.