| Manufacturer | Hangzhou Great Star Industrial Co.,LTD. |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Recommended Uses For Product | Decking |
| Included Components | 4V Electric Screwdriver |
| Maximum Chuck Size | 50 Millimeters |
| Material Type | Metal, Plastic |
| Item Type Name | 4V Electric Screwdriver |
| Battery Power | 1300 |
| itemDimensions | 8.86 x 5.67 x 2.32 inches |
| Country of Origin | China |
| Brand | WORKPRO |
| Battery Included | Yes |
| Voltage | 4.0 |
| Type | Screwdriver |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Set Includes | Drill Bits, Case |
| Battery Technology | Lithium Ion |
| Chuck Size | -- |
| Auxiliary Handle | No |
| Power | -- |
| Speed | 300 RPM |
| Battery Capacity | 1.3 Ah |
| Model | 121053 |
| Chuck Type | -- |
| Cable Length | 50cm |
| Charging Time | 2-4H |
| Maximum Torque | -- |
| Color | Black Gray |
| Shape | Straight Design |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Battery Powered |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Width | 5.67" |
| Item Length | 8.86" |
| Item Height | 2.32" |
| Item Diameter | 8.86 x 5.67 x 2.32 inches |
| Item Weight | 1.74 pounds |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. WORKPRO 4V Electric Cordless Screwdriver Set Rechargeable w/35 Bit Extension Rod. Color: Black Gray, Condition: New, Made in China. Listed at 26.99 USD. Easy to Use - This screwdriver can be operated perfectly with one hand. The forward and reverse design allows you to easily tighten and loosen the screws. You can freely choose the degree of tightening by adjusting the torque.