| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
| Application | Grinding/Sanding |
| Brand | Workpro |
| Color | Gray |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Feature | ESCP |
| Item Depth | 5.7" |
| Item Diameter | 8.85 x 5 x 5.7 inches |
| Item Height | 5.7" |
| Item Length | 8.85" |
| Item Weight | 2.7 Pounds |
| Item Width | 5" |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Steel |
| Model | AB |
| MPN | Does Not Apply |
| Number of Items in Set | 16 |
| Package Quantity | 1 |
| Sanding Grade | Fine |
| Suitable For | Buffing |
| Type | Sanding Disc |
| Voltage | 120 V |
Check the listing for details. WORKPRO 5-Inch Random Orbit Sander, 6 Variable Speeds 7000 to 14000 RPM. Color: Gray, Condition: New. Listed at 44.99 USD. 6 Variable Speeds: The orbital sander has 6 variable speeds and can work from 7000 to 14000 OPM. You can choose the exact speed for your tasks to protect your safety and efficiency. Random Orbit: The random orbit motion provides overlapping sanding movements by combining orbital and turning motion. These overlapping sanding movements provide excellent sanding results with no sanding marks. Powerful Motor - WORKPRO detail sander has a 2.5Amp motor that runs at 14000 orbits per minute. Suitable for grinding/sanding wood, iron, plastic and similar materials with appropriate grinding/sanding paper. (120Volts, 60Hz, AC only) Hook & Loop Quick Change - WORKPRO detail sander base plate design of hook-and-loop system, easy to remove and replace sandpapers. Package Includes: Random orbit sander, dust canister, 15pcs sandpaper(3*P60 sandpaper, 3*P80 sandpaper, 3*P120 sandpaper, 3*P180 sandpaper, 3*P240 sandpaper) Note: To install dust canister, align dust port with hole in dust canister, push the canister into the dust port until it locks into place. Grit Type Fine Voltage 120 Volts (AC) Power Source AC only Amperage Capacity 2.5 Amps Grit Number 1 Maximum Rotational Speed 14000 RPM Item Weight 2.7 Pounds Product Dimensions 8.85 x 5 x 5.7 inches Cooling SystemThe design of cooling system help reduce the heat of the machine during use and prolong the life of the machine. Dust Canister The design of the dust box can help block the dust blown to the user, provide a better user experience, and use keep your work area clean and the air free from dust. 6 Variable SpeedsThe orbital sander has 6 variable speeds and can work from 7000 to 14000 OPM. Allows you to operate the sander at different speeds. 6.5ft Electric Cords6.5 feet electric cords allow you to use the orbital sander at a considerable distance from a power source. Sander On/OffSwitch to“-” to turn the sander on Switch to“o” to turn the sander off