| Battery Technology | -- |
|---|---|
| Action | Standard |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Item Diameter | 8.85 x 5 x 5.7 inches |
| Color | Gray |
| Item Length | 8.85" |
| Brand | Workpro |
| Type | Orbital Sander |
| Unit Type | Unit |
| Battery Capacity | -- |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 5.7" |
| Disc Diameter | 5 in |
| Model | 125172 |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 5" |
| Item Weight | 2.7 Pounds |
| Power | 300 W |
Check the listing for details. WORKPRO 5" Random Orbit Sander 6 Variable Speeds Sander 7000 to 14000 RPM 2.5Amp. Color: Gray, Condition: Certified - Refurbished, Made in China. Listed at 38.99 USD. Powerful Motor - WORKPRO detail sander has a 2.5Amp motor that runs at 14000 orbits per minute. Suitable for grinding/sanding wood, iron, plastic and similar materials with appropriate grinding/sanding paper.