| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Blade Material | SK5 Steel |
| Blade Width | 19mm |
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | N |
| Color | Gray |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Handle Material | -- |
| Item Diameter | 2.87 x 1.43 x 3.17 inches |
| Item Height | 3.17" |
| Item Length | 2.87" |
| Item Weight | 8.8 ounces |
| Item Width | 1.43" |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Model | AB |
| MPN | Does Not Apply |
| Number of Pieces | 50 |
| Type | Knife Blades |
Check the listing for details. WORKPRO 50-Pack Utility Knife Blades with Dispenser, SK5 Steel Box Cutter. Color: Gray, Condition: New. Listed at 16.99 USD. Notice - Be sure to watch our HOW-TO video before using it. It can help you slide the utility blade out quickly and easily Premium SK5 Steel - Constructed of SK5 carbon steel, designed with precision-honed edges, these high quality utility blades stay sharp longer compared to ordinary blades. Affordable - Includes 50 replacement blades and they come in a well-built case for safe storage and disposal. Each blade is rigorously tested and we firmly believe this is a great deal Innovative Designs - With 3 holes, the compact blade dispenser can mount on the wall for easy access. The scale on the side of the dispenser indicates the remaining utility blades quantity. The separate compartment is designed to offer convenient and safe storage for used utility blades. Wide Application - The universal utility knife replacement blades are standard size to fit in most utility knives.WORKPRO utility knife blades are great for cutting a variety of materials, like cardboard, leather, carpet, rope, soft metal, pipe, and suitable for most DIY Projects. Material SK5 Steel, Plastic Brand WORKPRO Color Silver Handle Material Metal Blade Material Metal Item Weight 0.25 Kilograms Style 50 Pack Handle Type Manual-Retractable Features Constructed from SK5 steel for durability Razor-sharp performance Standard size Designed with holes, the dispenser can be hung on the wall Fits all standard utility knives, such as folding knives, fixed knives, retractable knives, etc Dispenser design, slide to take a blade You need these blades for your utility knives!