| Number of Items in Set | 55 |
|---|---|
| Maximum Torque | -- |
| Shape | Pistol Shape |
| Power Source | Battery |
| Item Length | 14.21'' |
| Charging Time | 2-3 hrs |
| Unit Type | Unit |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Height | 6.06" |
| Voltage | 3.6 V |
| Motor Type | Brushed |
| Cable Length | 500mm |
| Features | Lightweight |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 7.01'' |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Color | Pink |
| Item Diameter | 14.21 x 7.01 x 6.06 inches |
| Set Includes | Case, Hand Tools |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Workpro |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Screw Gun |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Model | 009143 |
| Chuck Type | Keyed |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 7.59 pounds |
| Power | -- |
Check the listing for details. WORKPRO 55pcs Household Tools Set w/ 3.7V Cordless Screwdriver & Storage Bag. Color: Pink, Condition: Used, Made in China. Listed at 63.99 USD. Portable Pink Storage Bag - Both the pink cordless screwdriver and hand tools set can be neatly and tidily organized in this lightweight storage bag. This portable bag is easy to carry, allowing you to take your tools with you to work, around the house, or outdoors.