| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Blade Length | -- |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | -- |
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | N |
| Color | Green |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Features | Chromed Steel |
| Handle Size | 4.5 in |
| Item Height | 1.26" |
| Item Length | 9.29" |
| Item Weight | 13.4 ounces |
| Item Width | 3.03" |
| Manufacturer Color | Green |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Material | Alloy Steel |
| Model | AB |
| MPN | Does Not Apply |
| Type | Bypass Pruning Shear |
Check the listing for details. WORKPRO 8.5" Bypass Pruning Shears Garden Pruning Scissor Integral Forged Blades. Color: Green, Condition: New. Listed at 17.99 USD. Product Description ✂HIGHLY SHARP BLADES: The blades of gardening shears adopting professional CRV steel with integral forged, treated with glass sandblasting, then fully polished. which guarantees garden pruning shears is high sturdiness, sharpness, and durability.✂PREMIUM DESIGN: WORKPRO bypass hand pruners are equipped with rugged manufacturing process. The blade is inserted into the bottom of the handle, making garden pruners more durable. The built-in high quality spring is not easy to fall off, providing more comprehensive control.✂PROFESSIONAL GARDEN TOOLS: The bypass pruners are suitable for fresh wood and regular pruning, Ideal for deadheading, trimming, shaping on tree, roses, vines, vegetable, flower gardens, bonsai and other plants. Pruners can cut up to 3/4" diameter size tree branches.✂SAFETY LOCK: Garden Pruning Shears has a safety lock which can be smoothly open and locked with one hand. Push forward to lock the closed state of the scissors when you not in use, effectively ensuring safety.✂ERGONOMIC HANDLE: Ergonomic tri-material soft injection molded handle is non-slip, strong and durable. The Pruning hand shears curved lines fit the palm of the hand, more labor-saving and comfortable. BrandWORKPROColorRoseStyleClassicBlade MaterialAlloy SteelHandle MaterialSteel,WoodBlade TypeBypassManufacturerWORKPROItem Weight13.4 ouncesPackage Dimensions9.29 x 3.03 x 1.26 inchesCountry of OriginChinaItem model numberW151025ABIncluded ComponentsShear HIGHLY SHARP BLADES The blades of gardening shears adopting professional CRV steel with integral forged, treated with glass sandblasting, then fully polished.Pruners can cut up to 3/4" diameter size tree branches.SAFETY LOCK Garden Pruning Shears has a safety lock which can be smoothly open and locked with one hand.Push forward to lock the closed state of the scissors when you not in use, effectively ensuring safety.ERGONOMIC HANDLE Ergonomic tri-material soft injection molded handle is non-slip, strong and durable.The Pruning hand shears curved lines fit the palm of the hand, more labor-saving and comfortable.