| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Action | Ratcheting |
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | N |
| Color | Gray |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Feature | ESCP |
| Features | Chrome Finish |
| Item Diameter | 11.93 x 4.02 x 2.01 inches |
| Item Height | 2.01 in |
| Item Length | 11.93 in |
| Item Weight | 2.35 pounds |
| Item Width | 4.02 in |
| Manufacturer Color | Gray |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Model | 322342 |
| MPN | Does Not Apply |
| Number of Pieces | 8 |
| Size | 5/16 - 3/4 in |
| System of Measurement | Standard (SAE)/Metric |
| Type | Combination Wrench |
Check the listing for details. WORKPRO 8-piece Flex-Head Ratcheting Combination Wrench Set Metric/SAE. Color: Gray, Condition: New. Listed at 46.99 USD. SAE 8-piece Flex-Head Ratcheting Combination Wrench Set72-tooth ratchet gear needs only a 5-degree working swing arcUniversal ratcheting box end fits on 4, 6, 12 pt, spline, external Torx and even rounded fastenersBox end head pivots 180 degrees to easily get around obstructionsFlexible rotation is convenient for small space operation and effortless operationWrench Size:5/16, 3/8, 7/16, 1/2, 9/16, 5/8, 11/16, 3/4 inch.Metric 8-piece Flex-Head Ratcheting Combination Wrench SetThe box end head is precision machined to fit tightly onto fasteners. It can also be pivoted 180 degrees to access tight spaces.The 72-teeth ratchet gear inside the box end requires a 5-degree working swing arc only, enabling an easy and fast operation.This wrench set includes 8 piece wrenches covering sizes 9,10,11,12,13,14,15,17mm, satisfying most of your needs.Roll-up Storage PouchMade of 1680D polyester material for tear resistance and toughness,durability8 Compart pockets are quite suitable for each combination wrenchWith 3 Velcro on the cover (tailored cover) to prevent wrench from falling off by accidentSize: 38X28CM72-tooth ratchet gear needs only a 5-degree working swing arcUniversal ratcheting box end fits on 4, 6, 12 pt, spline, external Torx and even rounded fastenersBox end head pivots 180 degrees to easily get around obstructionsFlexible rotation is convenient for small space operation and effortless operationApplicationsOn Sep 15, 2022 at 23:31:29 PDT, seller added the following information: