| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Type | Kneeling Mat/Pad |
| Brand | Workpro |
| Color | Multicolor |
| Item Height | 1.5 in |
| Item Length | 17.5 in |
| Item Width | 11 in |
| Material | NBR |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| MPN | does not apply |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Item Weight | 9.59 ounces |
| Set Includes | Kneeling Mat/Pad |
| Number of Items in Set | 1 |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Lightweight |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Seat Depth | -- |
| Seat Height | -- |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Finish | -- |
| California Prop 65 Warning | -- |
| Care Instructions | -- |
| Maximum Weight Capacity | -- |
| FSC Certified | No |
| Year Manufactured | 2024 |
Check the listing for details. WORKPRO Extra Thick Kneeling Pad 1PC Soft Foam Cushioning Large Foam Kneeler Mat. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 21.99 USD. Superior Cushioning: The WORKPRO kneeling pad is constructed from ultra-thick, high-density foam, the 1.5-inch thick pad provides 70% shock absorbency for maximum comfort, making it perfect for long-term kneeling work Waterproof and Dirt-resistant: The foam kneeling pad is made of NBR, which has strong oil and abrasion resistance; Designed to withstand rocks, rubble, and moisture, this pad is water-resistant and absorbs minimal water while you're outside on moist ground; Minimal water absorption ensures easy cleaning and quick drying Humanized Design: The smooth and soft surface adds more comfort to your knees, and long-term use will not cause marks on the knees; The textured bottom prevents slipping and sliding while in use, ensuring your safety and comfort Long-Lasting Durability: The thick and solid design of the knee pad can withstand long-time use, with great compression resistance and a thick foam that won't compress or deform over time, making it a long-lasting investment Versatile Use: With a built-in handle, our knee mat is great for gardening, workout, baby bath time, exercise and yoga, sports events, camping, everyday household chores, auto repair, and more, it is a good gardening gift for men/women Brand WORKPRO Age Range (Description) All Color Blue/Robin's egg Blue/Rose Material NBR Closure Type Hook & Loop SMOOTH SURFACE WATERPROOF & OILPROOF EXTRA THICK & SOFT ANTI-SLIP TEXTURED BOTTOM