| Blade Material | SK5 steel |
|---|---|
| Blade Width | 0.5 cm |
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | N |
| Color | Blue |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Handle Material | Plastic |
| Item Diameter | 7.72 x 3.43 x 1.93 inches |
| Item Height | 1.93" |
| Item Length | 7.72" |
| Item Weight | 14.4 ounces |
| Item Width | 3.43" |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | AB |
| Number of Pieces | 4 |
| Type | Utility Knife |
Check the listing for details. WORKPRO Folding Box Cutter Retractable Utility Knife Quick Razor Knife SK5 Blade. Color: Blue, Condition: New. Listed at 24.09 USD. Get more done with our durable cutter knives. HIGH QUALITY: The 4-piece utility knife and knife blades kit include a folding razor knife, a snap-off utility knife and 25-piece blades. All knife blades are made of SK5 steel, which are greater in edge retention, thickness, sharpness and durability.