| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Bundle Description | No |
| Feature | ESCP |
| Item Weight | 4.83 kg |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Maximum Lift Height | 20.5 inch |
| Minimum Lift Height | 2 in |
| MPN | W137006A |
| Mechanism Type | Screw |
| Item Height | 43 in |
| Item Width | 11,5 in |
| Color | Red |
| Lift Capacity | 250 lbs |
| Brand | Workpro |
| Features | Foldable |
| Material | Steel |
| Type | Sawhorse |
| Model | Workpro W137006A |
Check the listing for details. WORKPRO Folding Roller Stand Height Adjustable, Heavy Duty 250 LB Load Capacity. Color: Red, Condition: New. Listed at 48.99 USD. Product Description:Roller size:50MM in diameter, 30MM in length with plastic frame at both ends.Galvanized telescopic square tube size:25X25X1.8MM, the overall length is about 620MM.Support leg square tube: red, size 30X30X1.8MM;The front end is 540MM, and the back end is 600MM.The two round pipes at the bottom have a diameter of 253MM and a length of about 420MM,With 4 black plastic protective pads.The roller bracket is L-shaped, red, with a thickness of 2.8MM.Height adjustment 690MM---1120MM, product folding height 775MMThe net weight is about 4.1KG, which can bear 250LBSPortable, light-weight design folds for convenient storageEdge guidesAdjustable heightKnobSteel frame and legsEccentric footAdjustable Height From 27-In To 43-InHighly Visible Edge Guides Keep Work In PlaceEccentric Foot Keeps Stand Stabilized On Uneven SurfacesPortable, Light-Weight Design Folds For Convenient StorageFeatures: Adjustable height from 27-in to 43-inEccentric foot keeps stand stabilized on uneven surfacesHighly visible edge guides keep work in place On Aug 1, 2022 at 00:30:59 PDT, seller added the following information: