| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 0.5 cm |
| Brand | Workpro |
| Bundle Description | N |
| Color | Pink |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Handle Material | ABS Plastic |
| Item Diameter | 4.37 x 3.23 x 1.34 inches |
| Item Height | 1.34" |
| Item Length | 4.37" |
| Item Weight | 8.1 ounces |
| Item Width | 3.23" |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | AB |
| MPN | Does Not Apply |
| Number of Pieces | 1 |
| Type | Utility Knife |
Check the listing for details. WORKPRO Folding Utility Knife Quick Change Box Cutter Pink Razor Knife 15 Blades. Color: Pink, Condition: New. Listed at 18.99 USD. Product DescriptionSafe to Use: WORKPRO folding utility knife is built with anti-slip ABS grip which provides more security for you. The ergonomic curve of the handle fits your hands. No need to worry about the box cutter blade slipping from your hand while working. Also the back lock design of the folding utility knife safely keeps your blades in place when in use.Quick Blade Change: Your brand new utility knife comes with an easy blade release mechanism that allows you to safely replace the utility knife blades. Just press the button down to take out the old blade and insert a new blade. Compatible with most standard utility blades for extra convenience.Additional Blade Storage: Premium SK5 utility blades for long-lasting sharpness. 5 pre-stored utility knife blades in handle for convenient replacement, 10 extra knife blades included in a dispenser for one hand operation. Quality steel construction makes the razor utility knife highly durable.Portable & Lightweight: Our pocket utility knife is lightweight and compact, easy to carry. The folding box cutter conveniently comes with a belt clip so you can attach it on your belt, your pocket or your bag for easy access.Various Application: This utility knife is built to last, it can be widely used for home, office, workshop and DIY projects. WORKPRO pink utility knife cuts through paper, cartons, cloth, leather, PVC, rope, carpet, dry wall and much more. Get more work done with our durable box cutter knife.Package Dimensions4.37 x 3.23 x 1.34 inchesColorPinkStylePortableMaterialAlloy SteelHandle MaterialAbs,SteelSpecial FeaturesLightweight, Foldable