| Brand | Hillman |
|---|---|
| Builders Hardware Product Type | Door Stop |
| Catch included | No |
| Door stop type | Solid |
| Fasteners included | Yes |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardware Color Family | Gray |
| Hardware Finish Family | Gray |
| Material | Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | 90-Day |
| Product Depth (in) | 6.9 in |
| Product Height (in) | 1.7 in |
| Product Thickness (mm) | 6.9 |
| Product Width (in) | 3.9 in |
| Pull Projection (in) | 3.9 in |
| UPC | 744759290014 |
Check the listing for details. Zinc Door Bumper (1-Pack). Condition: New. Listed at 20.80 USD. Pull Projection (in) 3.9 in. Finish Zinc Plated. Door Bumpers are designed for use as a doorstop for single sliding or bi-parting 2 in. thick doors. They also help prevent fingers from being caught in door when door is in motion.