| Detects metal | Yes |
|---|---|
| Audio alert | Yes |
| Detects voltage | Yes |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Batteries Included | No |
| Color | Yellow |
| MPN | 65944 |
| Material | Plastic |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Product Depth (in.) | 1.63 in |
| Brand | Zircon |
| Digital Display | No |
| Hand Tool Type | Stud Sensor |
| Type | Stud Finder |
| Maximum wall thickness (in.) | 0.75 |
| Reconditioned | No |
| Model | 65944 |
| Laser level included | No |
| Product Height (in.) | 6.03 in |
| Battery Type Required | 9-volt |
| Item Width | 2.39 in |
| UPC | 042186660883 |
Check the listing for details. Zircon Corporation StudSensor HD35 Stud Finder. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 19.00 USD. EDGE arrow lights up sequentially as you approach a stud and fully illuminates when you have found the stud edge. (19 mm) deep. Zircons patented over-the-stud indication alerts user to start the scan in a new location if scanning begins over a stud.