| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Zoom |
| MPN | ZAMS22 |
| Computer Connectivity: | USB 2.0 |
| Form Factor: | Portable |
| Simultaneous I/O: | 2 x 2 |
| Number of Preamps: | 1 x mic, 1 x instrument |
| Phantom Power: | Yes, 48V, 1 channel |
| A/D Resolution: | Up to 24-bit/96kHz |
| Analog Inputs: | 1 x XLR-1/4" combo (mic/line), 1/8" TRS (line in) |
| Analog Outputs: | 2 x 1/4" TS |
| Headphones: | 1 x 1/8" |
| USB: | 2 x USB-C (data/DC 5V) |
| Compatibility: | iPhone, iPad and Android devices |
| OS Requirements - Mac: | MacOS 10.14.6 - 12 |
| OS Requirements - PC: | Windows 10 or later (driver download required) |
| Bus Powered: | Yes |
| Power Supply: | USB bus powered (5V DC) |
| Height: | 1.81" |
| Width: | 2.67" |
| Depth: | 2.27" |
| Weight: | 2.99 oz |
| Model | ZAMS22 |
| Type | Audio Interface |
Check the listing for details. Zoom AMS-22 2x2 USB Audio Interface Bundle with Kellopy Pop Filter and Cables. Condition: New. Listed at 87.99 USD. eBay Listing Design by OCDesignsOnline Home View all listings About Us Feedback Faq Contact Us Zoom AMS-22 2x2 USB Audio Interface Bundle with Kellopy Pop Filter and Cables Description Item Includes Specifications Description Zoom AMS-22 Kit an ultraportable solution for recording and streaming with a TRS/XLR input, two TRS outputs, a 3.5mm headphone jack, and a USB Type-C connector. On-the-go solo musicians looking for a compact audio interface will appreciate the streamlined and easy-to-use. Plug your guitar or microphone into the TRS/XLR input, and power condenser mics by engaging the 48V phantom power switch. Plug stereo music sources into the 3.5mm input jack and monitor via the 3.5mm headphone jack, or connect monitor speakers to the stereo TRS output. The AMS-22 supports 24-bit resolution recordings at a sampling rate up to 96 kHz. Perfect for mobile recording or streaming, the AMS-22 includes one XLR/TRS combo input, plus a stereo 3.5mm line in. It also includes one 3.5mm headphone output and two TRS outputs for external monitors. Streaming mode, connect with your audience by streaming to popular platforms. With onboard hardware switches, the AMS-22 is designed to simplify common streaming challenges without the need for additional software. Use the Direct Monitor Switch to directly send the input signal to your headphones while routing the same signal to your DAW or streaming software. The Loopback Switch combines the input audio with playback from your computer and routes it to your streaming software. This is perfect for adding background music to your stream or singing live with an instrumental track.It comes with a Kellopy pop filter Dual Layered Pop Wind Screen with Enhanced Flexible 360 degrees Gooseneck Clip Stabilizing Arm for Vocal Recording and Live Broadcasting. Plus an extra 20' XLR-XLR cables for studio recording and live sound. Box Contains Zoom AMS-22 2x2 USB Audio Interface USB Type-C Cable Kellopy Pop Filter 20' XLR-XLRCable Item Includes Box Contains Zoom AMS-22 2x2 USB Audio Interface USB Type-C Cable Kellopy Pop Filter 20' XLR-XLRCable Specifications Computer Connectivity:USB 2.0Form Factor:PortableSimultaneous I/O:2 x 2Number of Preamps:1 x mic, 1 x instrumentPhantom Power:Yes, 48V, 1 channelA/D Resolution:Up to 24-bit/96kHzAnalog Inputs:1 x XLR-1/4" combo (mic/line), 1/8" TRS (line in)Analog Outputs:2 x 1/4" TSHeadphones:1 x 1/8"USB:2 x USB-C (data/DC 5V)Compatibility:iPhone, iPad and Android devicesOS Requirements - Mac:MacOS 10.14.6 - 12OS Requirements - PC:Windows 10 or later (driver download required)Bus Powered:YesPower Supply:USB bus powered (5V DC)Height:1.81"Width:2.67"Depth:2.27"Weight:2.99 ozModelZAMS22TypeAudio Interface Payment Policy PayPal is our only method of payment. Your PayPal account must be a Verified PayPal account. Selecting "Immediate Pay" is the way to go. If you select eCheck, it may take 2-8 days to clear PayPal. Please include a phone number as UPS and our Trucking Companies require it. We prefer to ship to a confirmed PayPal address and whether yes or no we may still contact you for additional verification. For shipments in NY&CA, we are required to collect the appropriate sales tax. Shipping Policy Most purchases are shipped within 24-48 Business Hours Items with "free shipping" are only shipped free to the 48 contiguous United States. We supply tracking information directly to your eBay account as well as via email within 24 hours after the shipment leaves our warehouse. Return Policy Downtown Photo is proud to offer a 30 day return or exchange policy on most items for a full money back refund, excluding any shipping charges (for items which we offer free shipping, our standard shipping charges will be deducted from any refund or credit) Returned or exchanged products must be in brand-new, mint condition. Items must be in the original, undamaged manufacturer's packaging with all packaging materials, including instruction booklets, packing inserts, and the blank warranty cards. Memory cards and any other Blister Pack items are not returnable once opened. Any merchandise missing the original Universal Product Code (UPC) cannot be returned. The manufacturer's labeled packaging must be enclosed within an additional shipping carton. Please do not place stickers or shipping labels on the original manufacturer's package. Please be aware that we cannot accept returns on the following items unless they are shown to be defective in manufacture (as decided by the manufacturer): Underwater equipment (once taken underwater Inkjet printers (once ink cartridge/ribbon has been installed) Processing equipment (once used with chemicals) Educational DVDs, Tapes and Books once opened Blister-packed items once opened Original manufacturer software once opened Please enclose a copy of your invoice with your return and tell us whether you would like the item to be replaced, exchanged, or refunded. Returns can take up to 5 days in-house from the date we receive it to process. When returning an item, please make sure you use a shipper which provides you with Insurance and a tracking number. Items returned without a tracking number might take much longer to be processed. Store Categories Albums & Storage Bags & Cases Batteries & Power Binoculars & Spotting Scopes Cameras & Lenses Computers & Accesories Film & Memory Cards Filters Flash & Lighting Pro Audio Production & Post Production Tripods Underwater Video Other items Newsletter Add my Store to your Favorites and receive my email newsletters about new items and special promotions! Sign up Home | View all listings | About Us | Feedback | Faq | Contact Us Copyright © 2017 DownTown Photo. All rights reserved.