| Brand | Zoom |
|---|---|
| MPN | ZL6 |
| UPC | 4515260029921 |
| Model | Zoom L6 |
| Type | Digital Recorder |
| Color | Black |
| Inputs | Mic / Line (Mono) - 2, Line (Stereo) - 4 |
| Outputs | Aux Send (Mono) - 2, Master (Stereo - 1, Monitor (Stereo) - 1 |
| Input Mic / Line Connectors | 2 XLR/TRS Combo Jacks (XLR;2 Hot, TRS; Tip Hot) |
| Input Gain | Adjustment Unnecessary (Dual A/D Converter Circuits Used) |
| Input Impedance | XLR: 3.8 kΩ or more, TRS: 39 kΩ or more |
| Maximum Input Level | XLR: +4 dBu, TRS: +24 dBu |
| Phantom Power | +48 V, Channel Total of 10 mA or Less |
| Input Line Connectors | 8 TS Phone Jacks (Balanced) |
| Line Input Impedance | 10 kΩ |
| Line Maximum Input Level | +9 dBu |
| Output Aux Send Connectors | 2 TRS Phone Jacks (Impedance Balanced) |
| Output Aux Send Maximum Output Level | +9.5 dBu |
| Output Aux Send Impedance | 147 Ω |
| Output Master Connectors | 2 TRS Phone Jacks (Balanced) |
| Output Master Maximum Output Level | +15 dBu |
| Output Master Impedance | 147 Ω |
| Output Monitor Connectors | TRS Phone Jack |
| Output Monitor Maximum Output Level | 50 mW + 50 mW (63 Ω Load) |
| Output Monitor Impedance | 14.7 Ω |
| Buses Master | 1 |
| Buses Aux Send | 2 |
| Buses Send EFX | 1 |
| Channel Strip EQ High | 10 kHz, ±15 dB, shelving |
| Channel Strip EQ MID | 100 Hz – 8 kHz, ±15 dB, peaking |
| Channel Strip EQ Low | 100 Hz, ±15 dB, shelving |
| Level Meters | 6 Segments |
| Send Effects | 5 Types |
| Maximum Simultaneous Recording Tracks | 12 |
| Maximum Simultaneous Playback Tracks | 2 |
| Recording Formats | 48kHz, 32-bit float, mono/stereo WAV |
| Recording Media | microSDHC Memory Cards, microSDXC memory Cards |
| Input / Output Channels | Input; 12 Channels, Output; 4 Channels |
| Audio Interface Sampling Frequency | 48 kHz |
| Bit Depth | 32-Bit Float / 24-Bit |
| Audio Interface | USB 2.0 |
| Card Reader Class | Mass Storage Class USB 2.0 High Speed |
| Sampling Frequency | 48 kHz |
| Frequency Response | 20 Hz – 20 kHz / -1.0 dB |
| Equivalent Input Noise | -120 dBu or less (IHF-A) at 150 Ω input |
Check the listing for details. Zoom LiveTrak L6 10-Track Digital Mixer / Recorder. Color: Black, Condition: New. Listed at 329.99 USD. The LiveTrak L6 is our most compact and portable digital mixer / recorder. LiveTrak L6. Full Featured Mixer: Don’t let its size fool you. Advanced Compressor: The L6’s main output compressor increases loudness while adding natural saturation.