| UPC | 4515260029297 |
|---|---|
| Manufacturer | ZOOM |
| Color | Red |
| Maximum Number of Simultaneous Effects | 6 Effects |
| User Patch Memories | 100 |
| Sampling Frequency | 44.1 kHz |
| A/D Conversion | 24-Bit 128x Oversampling |
| D/A Conversion | 24-Bit 128x Oversampling |
| Signal Processing | 32-Bit |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz (+0.5 dB/-0.5 dB) (When 10kΩ Load) |
| Display | 160 x 128 Dot-Matrix LCD |
| Input | Standard Mono Phone Jack Rated Input Level; -20 dBu, Input Impedance (line) 470 kΩ |
| Output | Standard Monot Phone Jack, Maximum Output Level; +7.2 dBu (When Output Impedance 10 kΩ or H |
| Inputs S/N | 122 dB |
| Noise Floor (residual noise) | -100 dBu |
| Power | AC Adapter; 9V DC 500mA Center Negative (Zoom AD-16), 2 AA Batteries |
| Estimated Operation Times Using Batteries | Alkaline Batteries; About 7 Hours, NiMH Batteries, About 6.5 Hours, Lithium Battery; About 14 Hours |
| USB Port | USB 2.0 Type-C / Supported Cable Type; Type C, Handy Guitar Lab; USB 1.1 Full Speed |
| Brand | Zoom |
| Type | Rack |
| Model | MS-60B |
| MPN | MS-60B |
| To Fit | Bass Guitar |
Check the listing for details. Zoom MS-60B+ MultiStomp Bass Effects Pedal. Color: Red, Condition: New. Listed at 139.99 USD. Zoom MS-60B+ MultiStomp Multi-FX Bass Pedal. It supports all standard bass guitar tunings, including drop tunings. Bass players know when they’ve dialed into that perfect low-end tone. Next Generation Circuitry: The MS-60B+ is designed with new analog circuits that provide more fidelity for improved sound quality.