| Number of Mic Inputs | 2 |
|---|---|
| Number of Phono Inputs | 1 |
| Number of Line Inputs | 8 |
| Item Depth | 52mm |
| Suitable For | Home Recording |
| Brand | Zoom |
| Form Factor | Portable |
| Type | Digital Recorder |
| Maximum Sampling Rate | 24 Bit (44.1 kHz) |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 376mm |
| Model | R16 |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Item Weight | 1.3kg |
Check the listing for details. ZOOM R16 Portable Multitrack Recorder Controller & Interface. Condition: Used. Listed at 188.00 USD. With 135 types of built-in DSP effects, you can mix down to studio-quality sound.