| Built-In Speaker | No |
|---|---|
| Microphone | Built-In |
| Number of Microphone Inputs | 2 |
| MPN | ZR4 |
| Battery Type | 4x AA |
| Suitable For | Music Recording |
| Special Features | Metronome, Overdubbing |
| Memory Card Support | microSD (1 TB) |
| Brand | Zoom |
| Number of Input Channels | 2 |
| Form Factor | Handheld |
| Type | Handheld Recorder |
| Maximum Sampling Rate | 48 kHz / 32-Bit Float |
| Mounting Options | 1/4"-20 Female (Bottom) |
| Model | Zoom R4 MultiTrak |
| Number of Tracks | 4 (2 Inputs + Stereo Mix) |
| Features | 48 kHz / 32-Bit Float Record, 4-Tracks + Dedicated Bounce Track, 2 XLR/Combo Inputs & Built-In Microphone, For Musicians, Songwriters, Performers |
| Analog I/O | 2x Combo XLR-1/4" 3-Pin Female Input |
| Display | 2" / 5.1 cm Color LCD |
| UPC | 884354029289 |
Check the listing for details. Zoom R4 MultiTrak 32-Bit Float Recorder. Condition: New. Listed at 199.99 USD. All of our engineers are musicians and they designed the R4 to empower musicians to explore big ideas. The R4 also allows you to ‘undo’ your last bounce, if you’re not satisfied with the results. The R4 captures perfect audio with every take, without the need to set gain.