| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Zoom |
| MPN | ZOZR4 |
| Type | Portable Digital Recorders |
| Form Factor | Handheld Recorder |
| Primary Use Applications | Music Recording |
| Number of Tracks | 4 (2 Inputs + Stereo Mix) |
| Number of Input Channels | 2 |
| Maximum Sampling Rate | 48 kHz / 32-Bit Float |
| Microphone | Built-In |
| Number of Microphone Inputs | 2 Preamps |
| Built-In Speaker | No |
| Display | 2 / 5.1 cm Color LCD |
| Memory Card Support | microSD (1 TB) |
| Internal Storage | No |
| Special Features | Metronome, Overdubbing |
| Sample Rates | WAV: 48 kHz (Record/Playback) |
| Bit Depth | 32-Bit (Floating Point) |
| Signal Processing & FX | Amp Modeling, Delay, EQ, Reverb |
| Timecode Support | No |
| Included Software | No |
| Analog I/O | 2 x Combo XLR-1/4 3-Pin Female Input |
| Digital I/O | No |
| System Connection | USB-C |
| Audio Interface Capability | Stereo Only |
| Wireless | No |
| Mobile App Compatible | No *As of September |
| Power Options | Battery, USB Bus Power |
| Battery Type | 4 x AA |
| AC/DC Power Adapter | VDC Not Included |
| Included Accessories | No |
| Mounting Options | 1/4-20 Female (Bottom) |
Check the listing for details. Zoom R4 MultiTrak 32-Bit Float Recorder w/ Stereo Bouncing, Headphone & Card KIT. Condition: New. Listed at 219.98 USD. eBay Listing Design by OCDesignsOnline Home View all listings About Us Feedback Faq Contact Us Zoom R4 MultiTrak 32-Bit Float Recorder w/ Stereo Bouncing, Headphone & Card KIT Description Item Includes Specifications Description Capture moments of musical inspiration and build compositions on the go with the Zoom R4 MultiTrak recorder. Combining a workflow similar to classic portable 4 track recorders with 21st century digital features, the R4 offers musicians a compact and travel-ready miniature studio complete with two XLR/TRS combo inputs, a built-in microphone, volume faders, 2" color LCD, stereo 3.5mm output for monitoring, effects, and even built-in rhythms to help you get ideas down. Audio is recorded to microSD, and cards of up to 1TB are supported. A 1/4"-20 thread allows you to easily mount it to a tripod or other accessory, while nonskid rubber feet help keep it from moving on flat surfaces. Bundle with Polsen HPC-A30 Closed-Back Studio Monitor Headphones and SanDisk 32GB Ultra UHS-I microSDHC Memory Card with SD Adapter. What's in the box Zoom R4 MultiTrak 32-Bit Float Recorder with Stereo Bouncing 1x ZOZR4 Float Recorder Polsen HPC-A30 Closed-Back Studio Monitor Headphones 1x POPCA30MK2 Studio Monitor Headphones SanDisk 32GB Ultra UHS-I microSDHC Memory Card with SD Adapter 1x SAMSD10UC32 Memory Card Item Includes What's in the box Zoom R4 MultiTrak 32-Bit Float Recorder with Stereo Bouncing 1x ZOZR4 Float Recorder Polsen HPC-A30 Closed-Back Studio Monitor Headphones 1x POPCA30MK2 Studio Monitor Headphones SanDisk 32GB Ultra UHS-I microSDHC Memory Card with SD Adapter 1x SAMSD10UC32 Memory Card Specifications BrandZoomMPNZOZR4TypePortable Digital RecordersForm FactorHandheld RecorderPrimary Use ApplicationsMusic RecordingNumber of Tracks4 (2 Inputs + Stereo Mix)Number of Input Channels2Maximum Sampling Rate48 kHz / 32-Bit FloatMicrophoneBuilt-InNumber of Microphone Inputs2 PreampsBuilt-In SpeakerNoDisplay2 / 5.1 cm Color LCDMemory Card SupportmicroSD (1 TB)Internal StorageNoSpecial FeaturesMetronome, OverdubbingSample RatesWAV: 48 kHz (Record/Playback)Bit Depth32-Bit (Floating Point)Signal Processing & FXAmp Modeling, Delay, EQ, ReverbTimecode SupportNoIncluded SoftwareNoAnalog I/O2 x Combo XLR-1/4 3-Pin Female InputDigital I/ONoSystem ConnectionUSB-CAudio Interface CapabilityStereo OnlyWirelessNoMobile App CompatibleNo *As of September, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibilityPower OptionsBattery, USB Bus PowerBattery Type4 x AAAC/DC Power AdapterVDC Not IncludedIncluded AccessoriesNoMounting Options1/4-20 Female (Bottom) Payment Policy PayPal is our only method of payment. Your PayPal account must be a Verified PayPal account. Selecting "Immediate Pay" is the way to go. If you select eCheck, it may take 2-8 days to clear PayPal. Please include a phone number as UPS and our Trucking Companies require it. We prefer to ship to a confirmed PayPal address and whether yes or no we may still contact you for additional verification. For shipments in NY&CA, we are required to collect the appropriate sales tax. Shipping Policy Most purchases are shipped within 24-48 Business Hours Items with "free shipping" are only shipped free to the 48 contiguous United States. We supply tracking information directly to your eBay account as well as via email within 24 hours after the shipment leaves our warehouse. Return Policy Downtown Photo is proud to offer a 30 day return or exchange policy on most items for a full money back refund, excluding any shipping charges (for items which we offer free shipping, our standard shipping charges will be deducted from any refund or credit) Returned or exchanged products must be in brand-new, mint condition. Items must be in the original, undamaged manufacturer's packaging with all packaging materials, including instruction booklets, packing inserts, and the blank warranty cards. Memory cards and any other Blister Pack items are not returnable once opened. Any merchandise missing the original Universal Product Code (UPC) cannot be returned. The manufacturer's labeled packaging must be enclosed within an additional shipping carton. Please do not place stickers or shipping labels on the original manufacturer's package. Please be aware that we cannot accept returns on the following items unless they are shown to be defective in manufacture (as decided by the manufacturer): Underwater equipment (once taken underwater Inkjet printers (once ink cartridge/ribbon has been installed) Processing equipment (once used with chemicals) Educational DVDs, Tapes and Books once opened Blister-packed items once opened Original manufacturer software once opened Please enclose a copy of your invoice with your return and tell us whether you would like the item to be replaced, exchanged, or refunded. Returns can take up to 5 days in-house from the date we receive it to process. When returning an item, please make sure you use a shipper which provides you with Insurance and a tracking number. Items returned without a tracking number might take much longer to be processed. Store Categories Albums & Storage Bags & Cases Batteries & Power Binoculars & Spotting Scopes Cameras & Lenses Computers & Accesories Film & Memory Cards Filters Flash & Lighting Pro Audio Production & Post Production Tripods Underwater Video Other items Newsletter Add my Store to your Favorites and receive my email newsletters about new items and special promotions! Sign up Home | View all listings | About Us | Feedback | Faq | Contact Us Copyright © 2017 DownTown Photo. All rights reserved.