| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Mounting Style | PCB Mount |
| Nominal Voltage Rating (DC) | 53.5 V |
| Nominal Voltage Rating (AC) | 0 |
| Nominal Current Rating | 57 A |
| Plug Type | Terminal |
| Current Conversion | DC to DC |
| Ripple & Noise | 40 mV |
| Nominal Capacity | 1.2 Ah |
| Backup Time | 0 |
| MPN | Does Not Apply |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C (-4 °F) |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | WMYTECH |
| Type | Induction Heater |
| Output Voltage Rating (AC) | 0 |
| Output Voltage Rating (DC) | 53.5 V |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C (140 °F) |
Check the listing for details. ZVS 3000W Induction Heating Heater Module Flyback Driver Board DC 48-53.5V 58A. Condition: New. Listed at 71.10 USD. ZVS 3000W Induction Heating Heater Module Flyback Driver Board DC 48-53.5V 58A This Induction Heater need 3000W DC power supply to driver heating material. (This listing NOT included DC 3000W Power Supply) 1. Size: 120*265*115 (unit: mm) (Manual measurement) 2. Working voltage: DC48V-53.5V 3. Maximum operating voltage:DC48V-53.5V 4. Maximum operating power: DC 53.5V 2700W (Rated Power) / 3000W (Peak Power) 5. Maximum working current: 53.5V 56A; 48V 58A; Rated 50A; Note: It is only a module and does not contain other accessories. It is generally applicable to the replacement of equipment motherboard. In the Box: 1x 3000W Induction Heater Module International Buyers ? Please Note:Import duties, taxes and charges are not included in the item price or shipping charges. These charges are afforded by the buyer.Please check with your country? customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding/buying.