| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 09186 |
| Features | Keyed Padlock, Body Color Purple, Body Height 1 5/8 in, Body Material Aluminum, Body Thickness 3/4 in, Body Width 1 1/2 in, Header None/No Header, Key Type Keyed Different, Shackle Diameter 1/4 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Material Hardened Steel, Shackle Type Open, Width Across Shackle 3/4 in, Body Shape Rectangular, Control Key Registration Required No, Includes Nickel Plated Brass Key, Package Quantity 6 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | 09186 |
| NumberOfItems | 1 |
| Color | Purple |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Green Environmental Attribute | Minimum 75% Post-Consumer Recycled Content |
| Includes | Nickel Plated Brass Key |
| Weight | 2.3000 |
| Length | 5.700 |
| Width | 3.900 |
| Depth | 3.900 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Aluminum |
| For Use With | Lockout/Tagout, Security |
| Body Color | Purple |
| Number of Pins | 6 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Chrome Plated Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Shackle Configuration | U-Shape |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 3/4" |
| Weatherability | Mid-Level Corrosion Resistance |
| Body Height | 1-5/8" |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | No |
Check the listing for details. Abus 09186 Keyed Padlock, Open, Rectangular Aluminum Body, Hardened Steel. Color: Purple, Width: 3.900, Condition: New, Made in CN. Listed at 101.99 USD. Keyed Padlock. Light Industrial. & Recepticles. Electrical Outlets. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose. & Industrial.