| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Interior Shackle Width | 34mm - 1-5/16 in |
| Body Color | Chrome |
| Model | ABUS 92/65 |
| Modified Item | No |
| Shackle Type | Hidden/Shrouded |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Custom Bundle | No |
| California Prop 65 Warning | Cancer & reproductive harm |
| Number of Pins | 5 |
| Location | Indoor & Outdoor |
| MPN | 92/65 |
| Number of keys | 2 |
| Shackle Diameter | 10mm (3/8 in) |
| Body Material | Brass & Steel |
| Brand | ABUS |
| Interior Shackle Height | 14mm - 0.36 in |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Key Type | Alike |
Check the listing for details. ABUS 92/65 Monoblock Sliding Shackle Padlock - Keyed Alike. Condition: New. Listed at 62.16 USD. ABUS 92/65 Monobloc Padlock All locks in this listing are keyed the same (Keyed Alike) A sturdy brass lock with a steel jacket for extra protection. The lock can be used in spaces that are hard to access, e.g. on roller shutters, but it also works perfectly in combination with a security chain. The lock's shackle is made of hardened steel with NANO PROTECT coating for extra corrosion resistance. This padlock is key-retaining which means that the lock retains its key until it is fully locked. Unique padlock design provides maximum resistance to bolt cutters Solid brass nickel plated body encased by a chrome steel jacket 5 pin precision brass cylinder Hardened steel drill plate protects keyway Shackle Diameter: 10mm - 0.25" Horizontal Clearance: 34mm - 1 5/16" Vertical Clearance: 14mm - 0.36" Body width: 61mm - 2.39" . . . .About Lockitt - CycleBitzWe are a small independent shop in Asheville NC and yes, we also specialize in all things security.When you purchase from us, you support a small local business with an awesome hard working team earning a deserved living wage.Come visit us when you are in the area. We are a few miles off the Parkway .. google maps. International Buyers – Please Note: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's responsibility. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying.