| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Abus |
| Body Color | Silver |
| Shackle Diameter | 9/32 in |
| Body Material | Steel |
| Interior Shackle Height | 29/32 in |
| Interior Shackle Width | 25/32 in |
| Shackle Material | Steel |
| MPN | 41-40-KA |
| Key Type | Alike |
| Location | Indoor & Outdoor |
| Shackle Type | Traditional |
| Number of Keys | 2 |
Check the listing for details. Abus Eterna Laminated Padlock 41/40 KA EE0020 (41-40-KA). Condition: New. Listed at 23.80 USD. Size (mm): 33H x 44W x 26D Clearance(mm): 18 Horz. x 20 Vert. Shackle Diameter: 7mm Keyed Alike Thanks to ABUSÔÇÖ ÔÇÿNanoProtectÔÇÖ technology, the security of strong steel comes with the equivalent non-rust properties of brass. In simulations the ÔÇÿEternaÔÇÖ 41 resisted the equivalent worst British weather for more than four decades, making these steel padlocks ideal for external security from garden sheds and gates to industrial units and lighthouses. Laminated steel, individually ETERNA plated for extreme corrosion resistance. ETERNA: Non-hazardous & cadmium free plating. Tough countersunk rivets. Hardened steel shackle. High precision 5-pin tumbler cylinder. Cylinder drilling and pulling protected. Coloured vinyl bumper for easy identification.