| Processor | Hexa Core |
|---|---|
| Screen Size | 8 in |
| RAM Size | 2 GB |
| Color | Black |
| MPN | B09BG6DSBY |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 2.00 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Fire |
| Type | Tablet |
| Battery Capacity | 3000-4999 mAh |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Model | Amazon Fire HD 8 Kids Pro (12th Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, USB-C |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Built-In Front Camera, Built-In Rear Camera, Integrated Speakers |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. (Amazon Fire HD 8 Kids Pro Tablet - Black) Fast Shipping. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 88.95 USD. See label for condition in photos. Just comes with the tablet itself and charger. SEALED! (****No colored case included****). You cannot return or get a discount for NOT reading that the case in the stock photo is NOT included. multiple available. Ships fast!