| Brand | AMERICAN LOCK |
|---|---|
| MPN | A42KATAG |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 3 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Boron Alloy, Body Height 1 13/16 in, Body Width 1 1/2 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Opens with Key No. 25314, Body Color Gold, Body Finish Zinc Plated, Keyway Type American AK5, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | A42KATAG |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Brass Tag, Two Keys |
| Weight | 0.7000 |
| Length | 2.000 |
| Width | 1.000 |
| Depth | 1.000 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Brass |
| Body Color | Gold |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Boron Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-1/2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 3" |
| Shackle Width | 3/4" |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| Body Height | 1-13/16" |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| Body Finish | Zinc Plated |
| UPC | 037325951212 |
Check the listing for details. American Lock A42katag Padlock, Keyed Alike, Long Shackle, Rectangular Brass. Width: 1.000, Condition: New, Made in MX. Listed at 30.15 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.