| Brand | CURT |
|---|---|
| Type | Base Plate |
| Placement on Vehicle | Front |
| Color | Black |
| Features | Easy Cleaning, Easy Installation, Heavy Duty, Rust-Resistant, Secure Coupling |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturer Part Number | 70115 |
| Item Height | 7.06 in |
| Item Width | 14.41 in |
| Item Length | 42.81 in |
| Trailer Hitch Style | Removable |
| Universal Fitment | No |
| Country of Origin | United States |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Trailer Hitch Brand | CURT |
| Finish | Powder-Coated |
| Items Included | Mounting Hardware, Safety Cables, Socket Plugs |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| a2Important | MUST READ ALL NOTES ON LISTING FOR CORRECT FIT |
| a2Listing Fitment Note | Fits All Models Listed. Includes base plate, safety cables and in |
| a2Listing Order Includes | 1 Base Plate, Safety Cables, & Hardware (Tow Bar Sold Separately) |
| a2Warranty Length | Limited Lifetime Warranty / 1 Year On Finish |
| UPC | 612314701155 |
Check the listing for details. CURT Custom Tow Bar Base Plate Fits Select Honda CR-V. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 522.99 USD.