| Unit of Sale | Single Unit |
|---|---|
| Assembly Status | Unassembled Kit |
| MPN | 10041 |
| Material | Metal, Paper, Plastic, Wood |
| Set Includes | Model Rocket Kit Only |
| Age Level | 14+ |
| Item Length | 15.5"(39.4cm) |
| Subject | Model Rocketry |
| Vintage | No |
| Brand | Custom Rockets |
| Type | Model Rocket |
| Customized | No |
| Skill Level | 1 – Beginner |
| Item Height | 15.5"(39.4cm) |
| Theme | Rockets & Space |
| Features | Kit, Not Painted |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1.07oz(30.37g) |
| Item Width | 0.976"(24.8mm) |
| UPC | 754197100608 |
Check the listing for details. Custom Flying Model Rocket Kit Skybird CRC 10041. Condition: New, Made in China. Listed at 16.14 USD. Model Rocket Kits are rated by Skill Level. Model Rocket Motors and Igniters. Launch Pad. Easy to build and fly; makes a great beginner kit. Features blow molded plastic nose cone, die-cut balsa fins, and 12" parachute recovery.