| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| MPN | DCS387B |
| Set Includes | Blades |
| Suitable For | Wood |
| Brand | DEWALT |
| Type | Reciprocating Saw |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | 7.5 in |
| Voltage | 20 V |
| Model | 20V MAX COMPACT RECIP SAW BARE |
| Item Width | 3.5 in |
| Item Weight | 5.4 lb |
| UPC | 0885911363006 |
Check the listing for details. DEWALT 20V MAX Cordless Reciprocating Saw, Compact, Variable Speed, LED Light. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 122.95 USD. Whether you’re cutting wood or other materials, this saw’s 4-position blade clamp allows for seamless flush cutting and tool-free blade changes. With its combination of power, portability, and ease of use, this saw is a must-have for those who need to get the job done efficiently in tight, hard-to-reach areas.