| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Blade Length | Not Available |
| Blade Strength | Medium |
| MPN | DCS381B |
| Item Length | 18.3 in |
| Charging Time | Not Available |
| Suitable For | Plastic, Wood, PVC, Nylon |
| Number of Batteries | 0 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | None |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V |
| Item Height | 4 in |
| Cutting Angle | Straight |
| Cable Length | Cordless |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 6.13 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | Not Available |
| Set Includes | Tool |
| California Prop 65 Warning | Compliant |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 1.125 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | User Supplied |
| Blade Location | Centered |
| Model | DCS381B |
| Country of Origin | Mexico |
| Item Weight | 6.43 lbs |
Check the listing for details. DeWalt 20V Max Variable Speed Reciprocating Saw Tool Only Model DCS381B. Color: Yellow, Condition: Open box, Made in Mexico. Listed at 134.95 USD. The DeWalt 20V Max Variable Speed Reciprocating Saw Tool Only Model DCS381B is a powerful and versatile tool suitable for various cutting tasks.