| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Cutting Depth | 4 in |
| Battery Included | No |
| Blade Length | 6 in |
| Blade Location | Centered |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Blade Strength | Medium |
| Cutting Angle | 90° |
| Set Includes | Manual |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DCS368B |
| Item Length | 19.75 in |
| Suitable For | Wood |
| Brand | DEWALT |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | 8Ah |
| Number of Batteries | 0 |
| Item Height | 7.38 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | 20V MAX XR |
| Item Width | 4.19 in |
| Item Weight | 8.8 lb |
Check the listing for details. DEWALT 20V MAX XR Reciprocating Saw (Tool Only) - DCS368B. Color: Yellow, Black, Condition: Used. Listed at 107.99 USD. This unit has been tested and works great with strong performance. Reciprocating Saw (Tool Only). 20V MAX XR Brushless Motor (high efficiency & longer life). Tool-Free Blade Change. Fully tested – works 100%.