| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Item Length | 8.4in. |
| Charging Time | 30 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 8.3in. |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Heavy Duty, Auxiliary Handle, Compact |
| Item Width | 2.7in. |
| Speed | 2000 RPM |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Item Diameter | 2 in |
| Color | Multicolor |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Model | DCD999 |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 3.54lbs. |
Check the listing for details. DEWALT DCD999 FLEXVOLT Advantage Hammer Drill Tool. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 180.00 USD. DEWALT DCD999 FLEXVOLT Advantage Hammer Drill Tool