| Battery Included | Yes |
|---|---|
| UPC | 0885911593182 |
| Maximum Torque | 1700 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Battery |
| Color | Multicolor |
| MPN | DCF809C2 |
| Brand | DEWALT |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.3 Ah |
| Number of Batteries | 2 |
| Item Height | 9.81 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | Atomic |
| Features | Lightweight, Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Width | 3.75 in |
| Item Weight | 2.1 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DCF809 (P11028112). Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 83.00 USD. DEWALT DCF809.