| Speed | 3000 RPM |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| MPN | DW511_USED |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 120 V |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DW511 1/2" VSR Single Speed Corded Hammerdrill. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 50.00 USD. Used Dewalt 1/2 in. Item has been lightly used and has a few scratches and removable dirty spots.