| Manufacturer Warranty | No |
|---|---|
| Serial Number | 9807798551 |
| UPC | 0028877320892 |
| Speed | 2700 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DW511 |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
Check the listing for details. DeWalt Hammerdrill Corded Hammer Drill DW511. Color: Yellow, Black, Condition: Used. Listed at 59.99 USD. Functionality condition: This device is used and fully functional, and it has been tested to confirm everything works as it should. Original Box. Condition Good. Functionality condition Condition is thoroughly assessed.