| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Custom Bundle | No |
| MPN | DCD796, DCD791 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2000 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | 2 in |
| Set Includes | PART ON PICTURE ONLY |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Rotary Hammer Drill |
| Model | DCD796 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | PART ON PICTURE ONLY |
| Item Weight | 3.4lbs. |
Check the listing for details. DeWALT LED LIGHT FOR DCD997 DCD791 DCD792 DCD796 Hammer drill driver. Color: Yellow, Condition: Open box. Listed at 8.99 USD.