| Feature 1 | Easy installation,Convenient Use,Easy Operation |
|---|---|
| * Feature * | Made of high quality material, Durable |
| Custom Bundle | No |
| Features | Nice and Practical, High Quality Packaging, Long service life |
| Brand | Unbranded |
| Model | / |
| Color | Orange, Dark Grey |
| Material | PP |
| Process | Injection Molding |
| Recommended Uses For Product | Grinding |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Motor Type | Pure Copper Motor |
| Power Source | Corded Electric |
| Plug Type | US Standard |
| Voltage | 110V |
| No-Load Speed | 19000rpm |
| Power | 1300W |
| Drill Diameter | 150mm/5.91in |
| Amount of Crushed Grain | 400kg/881.85lbs/H |
| Sieve Size | 2/3/4/6/8mm/0.08/0.12/0.16/0.24/0.31in |
| Storage Drum Capacity | 55L/14.53Gal |
| Power Cord Length | 1.8m/5.91ft(Total Length), 1.5m/4.92ft(Exposed) |
| Total Product Size | 40*36*85cm/15.75*14.17*33.46in |
| Storage Drum Height | 50cm/19.69in |
| Package Size | 58*40*40cm/22.83*15.75*15.75in |
| Gross Weight | 11kg/24.25lbs |
| Net Weight | 10.45kg/23.04lbs |
| Type | / |
| Item Height | 33.46in |
| Item Width | 14.17in |
Check the listing for details. Electric Grain Grinder with 5 Sieves - High Efficiency & Easy Operation. Color: Orange, Dark Grey, Condition: New. Listed at 143.07 USD.