| Color | Black |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Bundle Listing | Yes |
| Power | 2200W |
| Power Source | Corded Electric |
| Features | Multipurpose |
| Energy Star | Not Compliant |
| Note | Dry the machine after wet grinding, otherwise it will rust |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Custom Bundle | Yes |
| shipping notice | Can't not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Rated speed | 1400r / min |
| Drill diameter | 150mm |
| Direction of rotation | counterclockwise |
| switch | without |
| Grinding Type | Dry Flour Grinder |
| Food Compatibility | Grains |
| Item location | CA /NJ /Austell |
| Industry standard power | 2200W |
| Machine size | 58*43*27cm/22.83*16.93*10.63inch |
| Machine total height | 80cm(The machine contains the height of the funnel) |
| mill type | dry mill only |
Check the listing for details. Electric Grinder Mill Grain Corn Wheat Feed/Flour Dry Cereal Machine with Funnel. Color: Black, Condition: New. Listed at 226.10 USD.