| Please Note | Delivery from the nearest warehouse in USA |
|---|---|
| Material | Carbon Steel, Cotton and Linen, Sponge, Aluminum Alloy |
| Color | Green |
| Process | Electrostatic Spraying |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting Type | Bed Mount |
| Control Mode | Remote Control |
| Plug Type | US Standard |
| Motor Type | DC Motor |
| Voltage | 90-240V |
| Power | 50W |
| Current | Input 1.2A; Output 2A |
| Lifting Angle | 2-80° |
| Power Cable Length | 2.5m/8.2ft |
| Remote Control Cable Length | 2.5m/8.2ft |
| Product Size | 120*75cm/47.24*29.53in |
| Guardrail Length | 43cm/16.93in |
| Leg Pad Size | 49*12*5cm/19.29*4.72*2in |
| Package Size | 83*77*15.5cm/32.68*30.31*6.1in |
| Max. Load Capacity | 300kg/661.39lbs |
| Gross Weight | 13.3kg/29.32lbs |
| Net Weight | 12.64kg/27.87lbs |
| Brand | Unbranded |
| 😊Please Note | Delivery Within 1 Working Day |
| ✨Shipping Notice | Fast Shipping from USA Local Warehouse |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Type | Back Support |
Check the listing for details. Electric Lifting Bed Backrest Electric Adjustable Bed Backrest for Elderly. Color: Green, Condition: New. Listed at 123.59 USD.