| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 25 Nm |
| Maximum Rotational Speed | 1500 Rpm |
| Torque | 25 Newton Meters |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions L X W X H | 10.94"l X 2.56"w X 7.17"h |
| Power Source | Battery |
| Maximum Chuck Size | 10 Millimeters |
| Upc | 820909762300 |
| Material Type | Metal, Plastic, Polyester |
| Item Length | Cordless Drill Set |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | lb |
| Voltage | 12 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | Cordless Drill Set |
| Amperage | 2.8 Amps |
| Features | Lightweight, Ergonomic, Trigger-activated LED light, Compact design, Maneuverable in tight spaces |
| Item Type Name | Cordless Drill Driver Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | Cordless Drill Set |
| Drilling Capacity Metal | 6 Millimeters |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1500 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Item Diameter | 3/8 in |
| Color | Pink |
| Drilling Capacity Wood | 16 Millimeters |
| Set Includes | Battery, 1*12v cordless drill driver, 1* carrying bag, 1*0.4a charger, 1* bit holder |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Drill Type | Basic Drill |
| Type | Cordless Drill Driver Set |
| Battery Capacity | 1500 |
| Model | Cordless Drill Set |
| Additional Features | Variable Speed |
| Number Of Speeds | 2 |
| Item Weight | 1.8 lb |
| Power | 1500 rpm |
Check the listing for details. Ergonomic 12V Pink Cordless Drill Set with Variable Speed & LED Trigger Light. Color: Pink, Condition: New. Listed at 58.89 USD. Ergonomic 12V Pink Cordless Drill Set. Why Choose Our 12V Pink Cordless Drill Set?. Model: Cordless Drill Set Item Width: Cordless Drill Set Item Length: Cordless Drill Set Item Height: Cordless Drill Set.