| Country of Origin | China |
|---|---|
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Length | 3.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Silver/Red |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.75" |
| MPN | 16-047CAR |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Fierce Silence |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Stud, Belt/Pocket Clip |
| Handle Material | Stainless Steel/Candy Apple Red Celluloid |
| UPC | 026615247692 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY FIERCE SILENCE 16-047CAR. Color: Silver/Red, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 7.80 USD. 3 1/4" Stainless Steel Drop Point Blade. 4 1/2" Closed Liner Lock Stainless Steel & Candy Apple Red Celluloid Handle.