| Country of Origin | China |
|---|---|
| Detectable species | Beta,Gamma,X-ray |
| Sensor type | G-M tube |
| Color | Yellow |
| Measuring range | 0.1μSv/h~50mSv/h |
| Material | ABS |
| Power supply | 3.7V 1800mAh battery |
| The maximum dose equivalent rate | 10mSv/h |
| Brand | Unbranded |
| Item weight | 145g / 5.1ounce |
| Item size | 127 * 65 * 27mm |
| Model | FS5000 |
| Radiation Detector Type | Geiger Counter |
Check the listing for details. FS-5000 Nuclear Radiation Detector Geiger Counter for Beta Gamma Ray Meter. Color: Yellow, Condition: New, Made in China. Listed at 91.20 USD. 1X Geiger counter Nuclear Radiation Detector. Nuclear radiation,can detect X, β, γ Ray. The dose rate alarm threshold and dose alarm threshold can be continuously adjustable and arbitrarily set. Detectable species: Beta, Gamma, X-ray.