| Color | White |
|---|---|
| Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 78"L x56.4"W x65.3"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full |
| Frame Material | Metal |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, With Trundle, Converted Into Two Single Beds, Built-In Ladder |
| Mattress Included | No |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 65.30 in |
| Item Length | 78.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 56.40 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 117.95 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Full Over Full Bunk Bed Heavy Duty Metal Bunk Bed Frame with Trundle Bed. Color: White, Condition: New. Listed at 449.68 USD. Weight Capacity Upper Bed:250lbs;Bottom Bed:350lbs;Trundle:250lbs. The number of slats upper bed:22pcs bottom bed:22pcs Trundle:19pcs. Product Type Bunk Bed. Lift Top Coffee Table. Sofa & Sofa Bed. Barrel Chair.