| Size | Full Size |
|---|---|
| Material | Pine Wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Full: 78.7''L x 56.8''W x 53.2''H |
| Dimension 2 | Queen: 83.8''L x 63.4''W x 53.2''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full Size, Queen Size |
| Frame Material | Pine Wood+MDF |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed, With Two Drawers |
| Color | Antique White |
| Mattress Included | No |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 53.20 in/ 53.20 in |
| Item Length | 78.70 in/ 83.80 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Teens, Adults |
| Item Width | 56.80 in/ 63.40 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 113.00 lbs/ 127.00 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Full/Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed Frame w/ 2 Drawers White. Color: Antique White, Condition: New. Listed at 399.99 USD. Dressers & Chests of Drawers. Chests of Drawers. Full Size Wood Platform Bed with Upholstered Headboard and 2 Drawers, White. Padded with high-density foam, it is comfortable when you reading a book or just watching TV!