| Color | Black |
|---|---|
| Size | Full |
| Shape | Rectangular |
| Item Length | 81/87 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Clean with Dampen Cloth |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Frame Material | Metal, Steel |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | LED Light, Storage Headboard, Storage Drawers, Charging Station, PU Leather |
| Room | Bedroom |
| Finish | Polished |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Headboard Height | 40 in |
| Pattern | Solid |
| Bed Edge Drop Length | 12 in |
| Mattress Included | No |
| Footboard Height | 14 in |
| Compatible Mattress Size | Full, Queen |
| Brand | E-MOTIE |
| Type | Bed Frame |
| Number of Drawers | 1 |
| Assembly Required | No |
| Original/Reproduction | Original |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. Full/Queen Size Bed Frame with 2-Tier Storage Headboard and Storage Drawers. Color: Black, Condition: New. Listed at 171.49 USD. It is easy to identify through the instruction manual, and one person can easily complete it within 30 minutes. Let you enjoy a peaceful sleep at night without being disturbed by squeaking noises due to turning over.