| Color | White & Full |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+Teddy Fleece |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Full: 79.1"L x 58.3"W x 40.6"H |
| Dimension 2 | Queen: 83.1"L x 64.2"W x 40.6"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Full, Queen |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | With Storage, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | Full: 40.60 in ; Queen: 40.60 in |
| Item Length | Full: 79.10 in ; Queen: 83.10 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | Full: 58.30 in ; Queen: 64.20 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | Full: 125.00 lbs ; Queen: 138.00 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Full/Queen Size Upholstered Platform Bed w/ Hydraulic Storage System White/Gray. Color: White & Full, Condition: New. Listed at 469.68 USD. Transform your bedroom into comfort with our luxurious Upholstered Platform Bed. Experience the ultimate in style, comfort, and utility with our premium Upholstered Platform Bed, and enjoy a beautifully appointed, stress-free space where you can truly unwind.