| Appliance Capabilities | Blend |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Red |
| MPN | KHBV53ER |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Dips & Spreads, Smoothie, Frozen Drink |
| Number of Speeds | 3 |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Handheld Blender |
| Capacity | 3 Cups |
| Voltage | 120 V |
| Model | KitchenAid KHBV53 |
| Cable Length | 62 in |
| Features | Handheld |
| Components Included | Blender |
| Item Weight | 11 lbs |
| Item Width | 1-15 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. KitchenAid Variable Speed Corded Hand Blender KHBV53, Empire Red. Color: Red, Condition: New, Made in China. Listed at 44.29 USD. Kitchen Aid Empire Red Variable Speed Corded Hand Blender. Variable speed trigger switch. Capacity 1 Liters.