| Blade Diameter | 10 in |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Blade Length | 10in |
| Color | Black |
| Blade Strength | High |
| Set Includes | Blades |
| Item Length | 29" |
| Suitable For | Metal, Plastic, Wood |
| Brand | MarvTool |
| Type | Miter Saw |
| Cutting Depth | 10in |
| Blade Location | Centered |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 16" |
| Cutting Angle | 45° |
| Item Width | 18" |
| Item Weight | 25.6lb |
Check the listing for details. MarvTool 10in Miter Saw Sliding Compound Saw 15 Amp Compact Woodworking Tool US. Color: Black, Condition: New. Listed at 119.98 USD. 【Versatile Cutting Capabilities】The miter saw supports left miter angles from 0°to 45°, and the base can be adjusted on both sides for bevel cuts ranging from 0° to 45°. This ensures effortless cutting through most materials.