| UPC | 0071649275760 |
|---|---|
| Interior Shackle Width | 1 3/4 in |
| Brand | Master Lock |
| Body Color | Red |
| Number of Pins | 6 |
| Interior Shackle Height | 1 1/4 in |
| Model | 410S6RED |
| Shackle Material | Steel |
| Key Type | Different |
| MPN | 410S6RED |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
Check the listing for details. MASTER LOCK 3KA-0464 Keyed Padlock, 5/8 in,Rectangle,Silver 401M59. Condition: New. Listed at 17.95 USD. Padlock, Shackle Dia. 9/32 in, Shackle Height 3/4 in, Shackle Width 5/8 in, Shackle Material Steel, Body Height 1 1/4 in, Body Width 1 9/16 in, Body Thickness 13/16 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 2, Number of Pins 4 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Opens with Key No. 0464, For Use With Construction Sites, Equipment, Industrial, Storefront, Business Gates, Tool Cribs, Vending Machines, Body Color Silver, Body Finish Laminated, Keyway Type Master K1 Laminated steel lock body padlocks have bodies that are made up of plates of steel fastened with steel rivets and are used for securing goods. They're not as strong as solid body locks as the steel rivets can be tampered with. These padlocks are commonly used in indoor applications as they are less corrosion.